Hızlı Okuma

Hızlı Okuma Nedir?

HIZLI OKUMA NEDİR?

Hızlı okuma denildiğinde, bir dakikada okunan szck sayısının fazlalığı dşnlmektedir. Oysa ki bu izlenim yanlıştır. Hızlı okuma sanatı aynı zamanda etkili okuma sanatıdır. Hızlı okuma işleminde hız nemli bir etmendir. Okunan yazıyı bellekte koruma yeteneği yoksa ışık hızını aşan bir okuma bile yarar sağlamayacaktır. Herhalde herkes okuma hızının iyi belki de mkemmel olduğunu dşnyordur. Ama olgular byle bir iyimserliğe hak verdirmiyor. Bir yetişkin ortalama olarak 1 dakikada yaklaşık 150 ile 200 szck arasında okumaktadır. Bu benim niversite ğrencilerinde tanık olduğum hızdır. Oysa ki pek ok okuyucu şimdi okud...Devamını Oku »

Hızlı Okuma Teknikleri

Hızlı Okuma Teknikleri

Hızlı okuma tekniği nedir?Bir resme, bir karikatre bakarız ama bir yazıyı okuruz. Aslında ikisi arasında bir fark yoktur. Gzmz şekilleri grr, beyin de değerlendirir. Ancak okumayı ğrenmeye başladığımızdan beri edindiğimiz ve hemen herkeste bulunduğu iin farkına varamadığımız bazı alışkanlıklar nedeni ile okuma hızımız, insanın sahip olduğu kapasiteye gre hayli yavaştır. İnsanlar sadece gz ve beyin arasında olması gereken okuma işleminin arasına bazı lzumsuz alışkanlıklar katarlar. Kimi duyulacak şekilde (zellikle ocuklar) sesli okur, kiminin okurken dudakları kıpırdar, kimileri ise yazıyı iinden kelime kelime okur. Btn bu kt alışkanlıklar okuma sresince ekstra bir g sarfettirdiğinden okurken abucak yorulmaya da sebep olurlar. Halbuki okuma sırasında ağız...Devamını Oku »

Hızlı Okuma, Hızlı Okuma Teknikleri, Hızlı Okumak, Hızlı Okuma Tekniği, Öss

HIZLI OKUMA, HIZLI OKUMA TEKNİKLERİ, HIZLI OKUMAK, HIZLI OKUMA TEKNİĞİ, ÖSS

Uzmanların yaptığı araştırmaya gre, SS'ye katılan adaylara en byk sıkıntıyı, zamanın dar olması yaşatıyor. Uzmanlar, Hızlı okuyabilenler zaman sorununu zmş olanlardır diyorlar. Yılların birikiminin 3 saatlik bir zaman diliminde ortaya konabilmesi, yzbinlerce SS adayına kabus gibi geliyor. SS sonrasında ğrencilerin en ok kullandığı cmle, Zaman yetmedi oluyor. Binlerce ğrenci zerinde denenen hızlı okuma teknikleri zaman sorununu aşmaya yardımcı oluyor. niversiteye hazıralanan ğrencilerin en nemli sorunlarından birisi de zaman sorunu. Sınav sonrasında ğrencilerden oğunlukla zamanın yetmemesi ile ilgili şikayetler duyuluyor. Binlerce ğrenci zerinde denenen hızlı okuma teknikleri, zaman sorununu aşmaya yardım ediyor. Bu tekniklerin...Devamını Oku »

Ders Çalışma Yöntem Ve Teknikleri

Ders Çalışma Yöntem Ve Teknikleri

Okuma hızım/okuduklarınızı anlamayı azaltan sebepler nelerdir? 1. Yüksek sesle okumak veya okurken dudakları kıpırdatmak 2. Mekanik okumak - parmağınızı kelimeleri takip etmek için gezdirmek ya da aynı amaçla başınızı oynatmak 3. Kaynağı yanlış okumak 4. Yeterli kelime bilgisinin olmaması Okuma hızını arttırmak için: 1. Dikkatinizi ve konsantrasyonunuzu iyi toplayın 2. Dikkat dağıtıcı unsurlardan uzak durun 3. Düzenli ve rahat bir ortam bulun 4. Bazı kelimeler ve cümleler üzerinde çok durmayın. Ancak konunun tamamını iyi anlayabilmek için anahtar sayılabilecek kelimelerin anlamlarını bilmeniz gerekmektedir. 5. Her detayı ezberlemektense geniş kapsamlı kavramlar üzerinde durun. 6. Bir şeyler okurken kendinizi dudaklarınızı kıpırdatıyorken b...Devamını Oku »

Nlp, Anlayarak Hızlı Okuma, Kurslar, Seminerler, Katılımcı Görüşleri, İzmir Hızlı Okuma

 NLP,  ANLAYARAK HIZLI OKUMA, KURSLAR, SEMİNERLER, KATILIMCI GÖRÜŞLERİ, İZMİR HIZLI OKUMA

ANLAYARAK HIZLI OKUMA, KURSLAR, SEMİNERLER, KATILIMCI GÖRÜŞLERİ Günümüzde zamanın değeri o kadar arttı ki, en kısa sürede en çok işi yapmak zorunluluğu hepi-mizin karşısına dikildi. Tıpkı kitapları, gazeteleri ve okunacak ne varsa hepsini en kısa sürede oku-mamız gerektiği gibi… öyleyse gözlerimizin sözcükler üzerinde keyfince ve başıboş gezinmesini önlemek, onlara beyin gücümüzle büyük bir hız kazandırmak zorundayız. Okuma sırasında gözler aktif rol oynasa da aslın-da bedensel, zihinsel ve ruhsal bir bütünlük halin-de tüm varlığımız kitap üzerinde yoğunlaşır. Duyu organlarının, aklın ve ruhun hep birlikte harekete geçtiği bir eylemdir okuma…Anlayarak Hızlı Okuma ve Öğrenme okumanın bu çok boyutlu işlevi ekseninde düşünme ve zihni-nizi kullanma yollarını değiştirerek tahmin edeme-yeceğiniz bir süratte okumanın yollarını gösteri-yor. Bu eserle, hızlı okuma ilkeleri doğrultusunda ve gerçek hayattan alınan...Devamını Oku »

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33
Yukarı Çık