Güçlü Bir Beyin İçin Beslenme

Güçlü Bir Beyin İçin Beslenme

1. Yoğun ve ağır bir kahvaltıdan kaçının. Fazla tüketilen ekmek, kek, poğaça, açma, börek şeklinde hamur işleri beyin damarlarımızı bloke eder. 2. Gün içinde öğün ve öğün aralarında aşırı yememeye dikkat edin. Bu sizi yavaşlatır, yorgun düşürür ve cansızlaştırır. Devamını Oku »

Günde 5 Basit Şey Yapın Hayatınız Değişsin.

Günde 5 Basit Şey Yapın Hayatınız Değişsin.

İngiltere’de 400’den fazla bilim insanı araştırmaları sonunda ‘günde beş basit şey’ yapıldığında insanların daha sağlıklı bir ruh haline haiz olduklarını buldu. Dilerseniz bu listeden başlayabilirsiniz: Günde beş rahat şey… 1. Her gün insanlarla iletişim halinde olun . Güçlü aile ve dostluk bağları duygusal yardımcı ve mental uyrılma sağlar. 2. Her gün ne olursa olsun bir fizyolojik aktivite yapın . Fiziksel aktivite fit olmanızı sağlayarak genel sağlığınıza ve mutluluğunuza katkıda bulunur. 3. Kendinizi anlatım etmenin yollarını bulun. Örneğin bahçeyle uğraşmak etrafınızdaki dünyayla iletişime girmeye destek sunar. Ya da şiir okumak duy...Devamını Oku »

Kendini Tanıma Bir Süreçtir

Kendini Tanıma Bir Süreçtir

Öyleyse, her birimizin sahip olduğu sayısız sorunu anlamak için insanın kendini tanıması elzem değil midir? Ve kendinin farkında olmak - ki bir soyutlanma, geriye çekilme demek değildir - en zor şeylerden biridir. Elbette, insanın kendini tanıması elzemdir; ama kendini tanımak ilişkiden geri durmak anlamına gelmez. Ve soyutlanarak, dışarıda durarak veya bir psikologa veya bir rahibe giderek veya bir kitap vasıtasıyla, bir insanın kendini gerçek manada, tamamen, bütünüyle anlayabileceğini düşünmek kesinlikle bir hata olurdu. Çok açıktır ki, kendini tanıma bir süreçtir, ken­di içinde bir sonuç değildir ve insanın kendini tanıyabilmesi için bir faaliyet içindeyken kendinin farkında olması gereklidir ki bu da ilişkidir. Kendinizi, insanlardan soyutlanmış, geri çekilmişken değil, ilişki halindeyken - toplumla, karınızla, kocanızla, kardeşinizle, insanlarla ilişkideyken - keşfedersiniz; ancak nasıl reaksiyon göstereceğinizi, tepkilerinizin ne...Devamını Oku »

İzmir Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu Tedavi Merkezi

İzmir Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Tedavi Merkezi

800x600 Bu durum genel olarak özellikle kızlar açısından tembellik diye geçiştirilmektedir. Bu yüzden de erkek çocukların okul danışmanlarına ve psikiyatri servislerine başvurma oranı daha yüksektir. Erkek çocuklar, ailelerini aşırı hareketlilikleriyle bezdirdiği için, aileler çocuk psikiyatrisine daha erken başvuruda bulunmaktadır. Burada unutulmaması gereken şey, dürtüselliğin ya da dikkatsizliğin sadece kız ya da erkeklere özgü olmadığıdır. Her bir belirti her iki cinsiyette de görülebilir. DEHB İLE İLGİLİ SÖYLENCELER VE GERÇEKLER Söylence 1: DEHB'nin nörobiyolojik bir temeli vardır ve bu yüzden DEHB'li bütün çocuklarsadecetı...Devamını Oku »

Ders Çalışırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ders Çalışırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ders çalışmayla ilgili bütün davranışlarımız ‘Çalışma kuralı ciddi bir faaliyettir.’ düşüncesiyle uygun olmalıdır. Ders çalışma ile dersle ilgili bir şeyler yapmayı birbirinden ayırmadığımız sürece bizim için en uygun neticeyi elde edemeyiz. Bundan dolayı evimizde bir çalışma köşemiz olmalı ve her gün bir başka yerde çalışılmamalıdır. Bu şekilde daha dikkatli ve verimli bir ders çalışma imkânı yakalayabiliriz. Bazı gençler ders çalışmayla, dersle ilgili bir şeyler yapmayı karıştırıyorlar. Dersle ilgili bir şeyler yapmakla ders çalışmak farklıdır. Çalışma kuralı ciddi bir faaliyettir. Bunu benimsememiz lazım. Bir atletin en önemli çalışması; antrenman ve yarıştır. Bir futbolcunun hayatındaki en önemli yaptığı faaliyetleri; antrenmanlar ve 90 dakikalık maçtır. Bir yü...Devamını Oku »

Yukarı Çık