Stres

Stresle Başa Çıkmanın Yolları

Stresle Başa Çıkmanın Yolları

Stresle başaçıkma programlarında amaç; kişiye stres oluşturan öğeleri ve bunlara verdiği tepkileri tanıtmak, problemlerin doğru teşhisine yardımcı olmak, stres vericileri yönlendirmek, kendini psikolojik ve fizyolojik zararlardan korumak için yöntemler öğretmek ve geliştirmektir . 1999’da Amerikan Halk Sağlığı ve İnsan Hizmetleri’nden yapılan açıklamaya göre ölümlerin %50’si koruyucu sağlık davranışının kazandırılmaması sebebiyle olmaktadır. Stresle ortaya çıkan “Alarm tepkisi”nin organizmada doğurduğu bütün istenmeyen etkilerin tersi “gevşeme tepkisi” tarafından sağlanmaktadır. Stresle başaçıkmanın önemli bir tekniği olan gevşeme tepkisine ulaşmanın birçok yolu vardır ve bu yollar bir uzmanın yardımıyla kolayca öğrenilebilir. Uygulan...Devamını Oku »

Stresle Başa Çıkma Yolları Ppt Slayt

 Stresle Başa Çıkma Yolları Ppt Slayt

Stresle Başa Çıkma Yolları Ppt Slayt Kontrol altında tutulduğunda hayatı daha üretken hale getirmek için motive edici bir etken olan stres, aşırı derecede yaşandığında zihinsel, ruhsal ve hatta fiziksel açıdan sağlığı olumsuz yönde etkileyen bir tehdide dönüşebiliyor. Strese neden olan faktörleri tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmasa da onunla mücadele etmenin yolları mevcut. İş hayatı, ev, çocuklar, ödenecek faturalar, kredi kartı borçları, okul taksitleri, kalabalık, trafik, gürültü derken, bu kadar koşuşturmaca arasında kendimize, hobilerimize ve en önemlisi sevdikl...Devamını Oku »

Stresle Nasıl Başa Çıkılır?

Stresle Nasıl Başa Çıkılır?

Stresle Nasıl Başa Çıkılır? Günümüzde stres dolu yaşamın baskılarına ve gerginlik problemlerine gerçek yanıtlar. Bu güçlüklerle savaşmanın yöntemleri! '90 ların yaşamı stresli olabilir. Doktorlar stresin getirdiği hastalıkların gün geçtikçe arttığını gözlemliyorlar. Bu belirtiler; insanlarla ilişkilerin kötüye gitmesi, nefes darlığı, kilo kaybı, sağlıksız beslenme, uykusuzluk çekme ve depresyonlardır. Stres pek çok fiziksel hastalığa neden olabilir. Stresin başlıca nedenlerinden biri iş ve işle ilgili problemlerdir. İnsanlar genellikle çok fazla ve uzun saatler çalışıyorlar, ancak stres okullarda veya üniversitelerde okuyanlarda veya zor şartlarda olanlarda görülüyor. Stresle Nasıl Başa Çıkılır? **Konuşacak birini bulmak önemlidir. Şayet belirtiler kötü ise, bir doktordan,...Devamını Oku »

Stresin Aşamaları

Stresin Aşamaları

Stresin Aşamaları Stres teriminin psikolojik süreçlerine ilk başvuran kişi, yıllarım stresin hayvanlar üzerindeki etkilerin! araştırmaya vermiş, endokrinolog Dr. Hans Selye'dir. Çalışmasına dayanarak, Selye "Genel Adaptasyon Sendromu" adım verdiği üç aşamalı stres modelini geliştirmiştir. Bu modelin. bir organizmanın kronik ya da kaçınılmaz stresle yüz yüze geldiğinde oluşan fazları betimlediğine inanılmaktadır. Selye'ye göre strese yanıtın ilk aşaması dur. Ve bu aşamada hayvan, stres yaratan şeyden kaçmak ya da onunla savaşmak için açık ve etkili ha"alarm reaksiyonu"reketler kazanmaya çalışır. Bu yaygın olarak...Devamını Oku »

Günlük Yaşamın Baskısı

Günlük Yaşamın Baskısı

Günlük Yaşamın Baskısı Günümüzde insanlar her zamankinden daha meşgul, baskı altında ve özellikle işsizlikten, düğümlenmiş kaslardan, yasak -bölgelerden, başlarının etini yiyen hatalardan, yorgunluktan, bölünen uykulardan ve finansal baş ağrılarından yakınıyor. Bir zamanlar, zamanın yavaş aktığı, insanların iyi bir kitabın etrafında toplandığı, rahat oldukları, yaralanmadıkları ve "evim, güzel evim" sözünün yararlarım bildikleri bir dönem varmış. O günlerde o kadar çok stres tartışması yokmuş. Bazı insanlar evde. işte olduklarından daha fazla baskı altında hissederler kendilerini... Çocuklarla ilgilenmek ve onların yoğun programlarıyla başa çıkmak, ufak tefek ev işleri, temizlik, bahçe işleri, tamirat, çamaşır ve ay...Devamını Oku »

Yukarı Çık