Beden Dili

Eğitimde Beden Dilinin Önemi

Eğitimde Beden Dilinin Önemi

"Kollar kavuşmuş ve bir tarafa doğru yaslanılmışsa, o an için karşılaşılan olay için hazırlıksız ya da ilgisizliği gösteriyor. Omuzlar geride, baş yukarıda, kollar iki yanda serbest ve avuçlar kapalı ise, beklenilen hadise ne kadar stresli olursa olsun insanın hazırlıklı olduğu mesajını net bir şekilde veriyor. Oturanın ayakları 'V' gibi dışarıyı işaret ediyorsa dışa dönük, içe doğruysa kapalı bir kişiliğin göstergesi" İŞ GÖRÜŞMELERİNDE EL YÜZ HAREKETLERİNE DİKKAT Özellikle iş görüşmesinde dikkat edilmesi gereken hususlardan biri el ve yüz hareketleri. Kamburoğlu, bazen küçük bir hareketin söylenenden bambaşka bir şey ifade ettiğine dikkat çekiyor. Mesela burna basit bir dokunma hareketi, karşıdaki insanın doğru sözlü olmadığını gösterebiliyor. Başı hareket ettirmenin nedeni diğerlerinden onay alma isteğinin ifadesi olduğu için bazen güçlü görünmenin yolu da baş hareketlerini en aza indirmekten geçiyor. El sallayarak 'görüşürüz', işaret ederek 'orada' deni...Devamını Oku »

Vücut Dili Okuma

Vücut Dili Okuma

Konuşmak, duygu, düşünce ve dileklerimizi görsel ve işitsel öğeler aracılığıyla karşımızdakine iletmektir; beden dili ise duygu ve düşüncelerimizin daha derin ve içten bir yansımasıdır. Temel iletişim aracı olan konuşma ve beden dilini etkili kullanmak ve uygulamak büyük önem taşır. Bu teknikleri pratik şekilde kullanmak yaşam kalitesini yükseltir, kişiye farklı avantajlar sağlar. Beden dili duygu ve düşüncelerimizin yansımasıdır. İnsanların yüz yüze kurdukları ilişkide, kelimeler %10, ses tonu %30, beden dili %60 önem taşır. Beden dilinin amacı, sözel olmayan işaret ve hareketlerin bilincine varılmasını sağlamak ve insanların bu ortamı kullanarak nasıl iletişim kurduklarını göstermektir. İnsanların birbirleri ile iletişim kurmasında sözlü ifadeden daha çok beden dilinin etkisi vardır. Karşınızdaki bir insanın hislerini kurduğu cümlelerin yapısıyla olduğu kadar konuşurken kelimelere vurgu yaptığı ses tonu ve beden dili ile de anlarsınız. Beden dili yalın b...Devamını Oku »

Beden Dili Ve Kişilerin Karakter Analizi

Beden Dili Ve Kişilerin Karakter Analizi

Beden Dili Ve Kişilerin Karakter Analizi 1. Vücudun Konumu Çevremizdeki bütün insanların bir kişisel alanları vardır.Çoğu hayvanın vücudunun etrafında kendi kişisel alanları olarak sahip çıktıkları belli bir boşluk vardır. Bu boşluğun büyüklüğü temelde hayvanın yetiştiği alanın ne kadar sıkışık olduğuyla ilişkilidir. Afrika´nın uzak bölgelerinde yetişen bir aslanın bölgesindeki boşluk, o bölgedeki aslan popülasyonunun yoğunluğuna bağlı olarak elli kilometre veya üzerinde bir çapa sahip olabilir. Hepimizin böyle kişisel alanları vardır. 1- Mahrem Bölge : Kişiler bu bölgeyi kendi mallarıymış gibi benimsedikleri için tüm bölgeler arasında en önemli olanı Devamını Oku »

Beden Dili Ve Sözler

Beden Dili Ve Sözler

Beden Dili Ve Sözler Gözlerin içine bakarak konuşma samimiyeti artırıyor. Sürekli saçlara, burna dokunmak ise yalan belirtisi vb.. İnsanın beden dilinin kendisini ele verdiğini söylenmektedir. Karşımızdaki kişinin gözlerine bakarak konuşma, samimiyetin ilerlemesine yardımcı olur. Beden dilinin 10 kuralı şöyledir: 1- Gözlerini kaçırarak konuşmak, güven eksikliği ya da karşıdaki kişinin üstünlüğünü kabul etme olarak yorumlanır. 2- Birini direkt karşınıza alarak konuşmak, ona önem verdiğinizi gösterir. 3- Dik durmak güvenli bir insan olduğu izlenimini verir. 4- Eli yumruk haline getirerek konuşmak güç gösterisidir. Bazen de kararlılık olarak yorumlanır. 5- Kelime eksikliğini tamamlamak amacıyla kullanılan el kol har...Devamını Oku »

1 2
Yukarı Çık