NLP(Temsil Sistemleri (Kullanma Klavuzu))

NLP(Temsil Sistemleri (Kullanma Klavuzu))

'Göz hareketleri' ve 'beden dili' size temsil sistemleriyle ilgili genel bir bakış sağlar. 'Kalibrasyon teJ,miği' ise farklı bilgileri tanımanızı ve uygulamanızı sağlar. Her insan için özgündür, biriciktir. İş hayatınızda bunu yararlı bir şekilde kullanabilirsiniz. Bir kişinin bireysel ve ayrıntılı ipuçlarını daha fazla tanıdıkça, onun davranış kalıplarını ve değişik hallerini de tanımaya başlarsınız. O insanın sadece sözlerini değil, sizde bıraktığı etkileri de değerlendirebilirsiniz. Değerlendirmeniz gereken çok fazla ipucu vardır. Bu ipuçlarından bazıları 'bilinçaltından' gelmektedir ve siz bir insanın bir şeyi söyleyeceğini ya da bir şeyi yapacağını önceden bilebilirsiniz. İnsanların nefes alış verişlerine, kasıarının gergin olup olmadığına, yüzlerinin rengine bakarak bilgi elde edebileceğinizi aklınızda tutun ve bunu deneyin.

 DOSTANE BİR İLİşKİ KURMAK

Eğer insanlarla kurduğunuz iletişimler her zaman başarılı ve çatışmasız oluyorsa, her şey yolunda demektir. Eğer her şey yolundaysa, bu sizin elde edebileceğiniz bütün bilgileri elde edip kullandığınızı gösterir. Bu bilgileri kendi temsil üslubunuzda kullanırken, kiminle iletişim kurduğunuza dikkat ederek, o insana uygun olanı seçiyorsunuzdur. NLP terminolojisinde bu uygulama 'Dostane bir ilişki kurmak' olarak bilinir. Dostane bir ilişki kurmak, 'güven', 'uyum' ve 'anlayış' temelleri üzerine inşa edilen ve güçlendirilen bir yapıdır. Bunun yöntemi de, 'sözcüklere', 'göz hareketlerine' ve 'beden diline' dikkat etmek ve bu ipuçlarını değerlendirerek uygulamaktır. Dostane bir ilişki kurmak, sizin, 'öteki' kişinin dünyasına, onunn zihinsel haritasına 'saygı' göstermenizi sağlar. Eğer bu çahuyı gösterirseniz, insanlar sizin yanınızda kendilerini rahat hııısedecek, sizinle iletişim kurmak isteyeceklerdir. Size güvenccek ve sizinle iş yapmak isteyeceklerdir. İnsanlar kendilerinden hoşlanan kişilerden hoşlanma eğilimindedirler. Amerikan kızılderililerine ait bir atasözü şöyle der: 'Komşunun ayakkabılarını giyerek bir mil yürümeden, onun hakkında bir şey söyleyemem, onun yargılayamam'. Bu söz, 'Dostane Bir İlişki Kurmuk' terimini çok güzel betimliyor. Öteki Kişinin bakış açısındaııı bakarak, ona göre kendinizi
ayarlayarak ve onların derilerinın altına girerek (o olarak) dostane ilişki kurabilirsiniz' ,çünkü bunlar olumlu uygulamalardır.

DAVRANIŞLARI BİRBİRİNE UYDURMAK

Dostane bir ilişki kurmak, ötekilerin 'temsil sistemleri' ve beden dilleri'ne kendinizinkileri uydurarak kısmen başarılabilir. onlar oturuyorsa siz de oturursıınuz, yavaş nefes alırıuı siz de yavaş nefes alırsınız, yavaş bir ses tonuyla konuşuyorlarsa sizde yavaş bir sesle konuşursunuz. Böylece onlar, kendilerine 'karşı' olmadığınızı, onlarla birlikte ve onlar için orada olduğunuzu duyumsarlar. Davranışları birbirine uydurmanın avantajı şudur: öteki kişiler 'bilinçdışı seviyede', sizin, onların iletmek istedikleri mesajı anladığınızı ve degerlendirdiğinizi tanırlar. Bu, sizin, onların anlayışına, 'bilinçdışı seviyede' samimiyetle katılmanıza yardımcı olur. Bir kişiyle anlaşmazlık içinde olabilir ve aynı zamanda dostane bir ilişki içinde olmayı sürdürebilirsiniz. Aslında sizin anlaşmazlığınız, onların dünyasını ve zihinsel haritasını daha yakından tanımak istemeyişinizden kaynaklanmaktadır. Tam karşıt bir örnekle de, bir insanla bütün kalbinizle anlaşıyor olabilirsiniz. Fakat aynı dili konuşmadığınız için, ilişki içinde olmayabilirsiniz. Davranışları birbirine uydurma uygulamaları bu sorunlarınızı kibar bir şekilde çözebilir. Bu uygulamayı samimi bir bütünlük içinde yapmalısınız. Kendinize avantaj sağlamak için, bir üçkağıtçılık şeklinde yaparsanız, kaybedersiniz.

DAVRANIŞLARI FARKLILAŞTIRMAK

 Bazen öyle anlar olur ki, artık bir tartışmayı sürdürmek istemiyarsunuzdur ya da tartışmanın odak noktasını değiştirmek istiyorsunuzdur. Böyle bir anda, bilinçli olarak bedensel duruşunuızu, karşınızdaki insanın bedensel duruşundan farklılaştırdığımızı hayal edin. Bunun sonuçları neler olabilirdi? Birçok durumda, onlar da size tepki gösterir, hareket eder ya da yönlerini değiştirirlerdi. Davranışları farklılaştırmanın en uç örneği karşınızdaki insana arkanızı dönmenizdir. AYAK UYDURMAK insanların birbirine ayak uydurması, duygusal hallerine saygı göstermelerini ve yanıt vermelerini sağlayarak, dostane bir ilişkiyi güçlendirir. Bir kişinin heyecanının ya da çoşkusunun çevreye yayıldığından söz ederken, aslında onların duygularına ayak uydurduğunuzu ve onların duygularıyla birleştiğimizi söylemiş oluruz. Bir Pazartesi günü neşeyle işinize gittiğinizde sevinçle dolarak işe başlamanız için, iş arkadaşlarınızın halinize ayak uydurması yada halinizi paylaşmasının yeterli olduğunu biliyorsunuz. Bu, sizin gün boyunca kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Eğer bir Pazartesi sabahı iş arkadaşlarınız size 'Tamam tamam uzatına', 'O kadar da tatlı bir insan değilsin. Seni bir tepsinin içinde görene kadar bekleyeceğiz” derse, patlamış bir balon gibi sönebilirsiniz. Eğer bir başkasının davranışlarına davranışlarınızı uydurabilirseniz ve duygularına ayak uydurabilirseniz ya da duygularını paylaşabilrseniz onlara rehberlik de edebilirsiniz. Böylece olumsuz halden kurtulmalarına yardımcı olabilirsiniz. Örneğin sizin de katıldığınız bir iş toplantısında giderek sinirlenmeye, öfkelenmeye başladığında, o insanın 'itibarını kaybetmeden' sakinleşmesine yardımcı olabilirsiniz. Alternatif olarak, bir takdir etme toplantısında, yapıcı bir atmosfer kurabilmeniz için karşınızdaki insanın sinirsel durumunu önceden bilmeniz ve onu anlamanız size çok yardımcı olacaktır. Bununla ilgili genel kural şudur: 'karşınızdaki kişide bir değişim yaratmak' için, ona rehberlik yapabilmeniz için, önce o kişinin halini doğru anladığınızdan emin olmalısınız. Eğer bu rehberlikte aceleci davranır ve genel kuralı ihmal ederseniz, uyumsuzluk olacak ve siz de dostane bir ilişki kurma olanağını yitirmiş olacaksınız.

 İŞYERİNDEKİ ETKİSİ

İşlediğimiz bilgiyi kullanarak işyerinde bir 'değişim yaratmayı' düşündüğünüzde, önce 'davranışların birbirine uydurulması' ve sonra da 'duyguların paylaşılması' yöntemleri uygulanması daha uygundur. Bazı temel araştırmalar, bilgiyi iyi şekilde kullanan yönetimlerin zaman kazandırdığını ve çatışmaları çözdüğünü göstermiştir. İnsanlar, kendilerine benzeyenlerden hoşlanırlar ve onlar tarafından anlaşıldıklarını hisseder. Dolayısıyla şunu bir düşünün: 'Birlikte iş yaptığınız çalışanlarınız, sizin önerilerinizi yazılı olarak sunmanızı mı; onlarla öneriniz hakkında konuşmanızı mı; yoksa fikirlerinin dogasını hissetmek için kendilerine kavrayış zamanı bırakılmasını mı tercih ederler? üç temel temsil sisteminden hangisini kullanabileceğinizi düşünün.

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır.

NLP eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :

İzmir’deki NLP eğitimlerimiz için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir NLP Eğitimi tıklayabilirsiniz.

Antalya’daki NLP eğitimlerimiz için 0 242 323 73 15 yada  0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Antalya NLP Eğitimi tıklayabilirsiniz.

Muğla’daki  NLP eğitimlerimiz için  0(252) 213 00 98 yada 0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Muğla NLP Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Denizli’deki  NLP eğitimlerimiz için  0(258) 213 0 999 yada   0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya  Denizli NLP Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Ankara’daki  NLP eğitimlerimiz için  0850 303 49 00 yada   0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya  Ankara NLP Eğitimini tıklayabilirsiniz.


Bir yorum

Cevapla

  
 
3+2 İşleminin Sonucu    
Yukarı Çık