NLP'nin Doğası

NLP'nin Doğası

NLP'nin Doğası

NLP sinir-Dili Programlamasıdır
(Neuro-Linguistic Programming). Başlarda göz korkutucu gelse de NLP terimine ait Unsurlar ayrı olarak ele alındığında ne anlama geldiğini açıklamak çok uzun sürer.

'Neuro zihin ya da beyin, merkezi sinir sistemi ve özellikle hissettiğimiz, gördüğümüz, işittiğimiz, tattığımız ve kokladığımız duyguları ifade eder. Bunlar sayesinde dış dünya ile iletişim kurarız. Hafıza ve hayal gücü de iç kişiliğimizle iletişim kurmamızı sağlar.

'Linguistic' iletişim için olduğu kadar düşünceler için de önemli bir unsur olan dile hem- sözel hem de sözsüz-gönderme yapar.

'Programlama terimini genellikle yazılım ve kişisel bilgisayarlarla ilgili olarak kullanıyoruz. NLP yardımıyla alışkanlıklar ve bilinç dışı davranışların dahil olduğu davranış biçiminizi yönlendiren ‘programları’ saptayabilirsin. Aynı zamanda gerçekleştirmek istediğiniz konularda daha fazla yetkinlik kazanmak için düşünce tarzınızı (sinir) ve konuşma biçiminizi (dil) de programlayabilirsiniz. Algılamanın zihinsel süreci, hafıza, öğrenme, yaratıcılık ve bu gibi kavramlar neuro-linguistic programın içinde yer alır. Bunlan hepsi bir arada davranışlarımızı ve istenen sonuçları elde edip etmediğimizi ya da bunu nasıl gerçekleştirdiğimizi açıklar. NLP tanımları belli bir standarda bağlı kalmaz ve NLP taraftarları onu açıklayabilmek için çok uğraşırlar. Bazıları tutumlar olarak açıklar. İlk kurucuları olan Richard Bandler ve John Grinder ise şöyle ifade eder;

Öznel deneyimin yapısına ait araştırmalar

Birçoğu için bu ifadenin daha ileri bir tanıma ihtiyacı vardır ve konu hakkında bilgilenmeye başladıkça yapı ve 'Öznel deneyim' düşüncesiyle çok karşılaşacaksınız. Aynı zamanda bu 'Kişisel üstünlük sanat ve bilimi' diye de adlandırılmaktadır. NLP'nin kat büyük bir kısmı kişilerarası (intrapersonel) iletişim ile ilgilenir fakat geleneksel iletişim kuramının ötesine geçerek özellikle sözsüz iletişimi esas alır. NLP kendi kendine anlama ya da içedönük zeka (intra= belli bir zaman içinde) -sözde duygusal zekanın ana özelliği böylece etkisi iletişimin ötesinde, pek çok düzeydeki kisisel gelişime kadar uzanır. Ortaya attığı iddialar sadece sanat ve bilimde değil zeka ya sıradan insanların hayatlarına başarılı ve pratik bir şekilde uygulamasında kendin gösterir.

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır.


NLP Eğitimi için ilgili detaylı bilgi için :

İzmir NLP Eğtimi için  0(232) 422 59 54 yada  0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir NLP Eğitimini tıklayabilirsiniz.

İzmir Karşıyaka NLP Eğtimi için 0(232) 369 50 81 -  0(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Karşıyaka NLP Eğitimini tıklayabilirsiniz

Denizli  NLP Eğtimi için  0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Denizli NLP Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Antalya NLP Eğtimi için   0 242 323 73 15 ya da  0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya  Antalya NLP Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Muğla NLP Eğtimi için 0(252) 213 00 98 -  0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Muğla NLP Eğitimini tıklayabilirsiniz.

 
 

Bir yorum

Cevapla

  
 
3+2 İşleminin Sonucu    
Yukarı Çık