NLP Sanat mi Bilim mi?

NLP Sanat mi  Bilim  mi?

NLP Sanat mi  Bilim  mi? 

NLP pratisyenleri konuyu hem sanat hem de bilim açısından ele alırlar; sanat -ki büyük ölçüde yetenek gerektirir- kişilerarası ilişkilerimizde ve davranış biçimlendirmede kullandığımız olanıdır. Sabırlı bir portre sanatçısınınkine benzer keskin bir gözlem yeteneği ve kendini işine adamış bir danışmanınkine benzer dinleme yeteneği olması gerekir.

Aynı şekilde, zihninizi ve bedeninizin geri kalan kısmını yaptırmak istediğiniz şeye programlamanız için bilgi kadar özel, zanaatvari becerilere de sahip olmalısınız. NLP kesin kurallara ve bilimsel metotla ilişkilendirdiğimiz algılanabilirliğe uygun olmayan kişilerin fazlasıyla öznel yönleriyle ilgilenir. Tabii ki, insan zihni en iyi bilimsel laboratuar değildir.

Diğer yandan 'bilim' nitelendirmesi güvenilir, entelektüel bir soya sahip, iyi araştırılmış bilgi alanı anlamına gelir. Örneğin dil bilim, bilgisayar programlama, güdümbilim (güdümsel), psikoloji ve dolaylı olarak başka pek çok bilim dalından ilham alır. Dahası son derece bireysel insan zihnine uygulanmış olmasına rağmen kullandığı metodolojiler, insan öznelliği el verdiği kadar bilimsel metotlar konusunda gelişmektedir. Yine de, genç ve eşit derecede 'ılımlı' olan psikolojiden bile daha kısa süreli bir tarihi vardır.

Bir bilim olarak NLP fiziki bilimler ya da daha 'zor' olan modem matematikle ya da yapay zeka gibi bılgjsayar bağlantılarıyla aynı seviye de yer almaya çalışır. Anlaşılacağı gibi, bu da özensizlikten çok konunun tabiatında var olan öznellik ve bilinçsiz zihnin rolüyle alakalıdır.


Bazı pratisyenler kullandıkları modeller hakkında bilimsek yakın iddialarda bulunmaktadırlar. Bir keresinde şu cüretkar iddiadan bahsetmiştim; 'Bu modeller biçimsel oldukları için varsayım ve hesaba izin verirler.' Ben ne böyle iddialarda bulunuyorum ne de NLP yazılarının nadiren rol aldığı bilim dünyasında saygı gören farklı kişilerce gözden geçirilmiş, bilgi yüklü günceler tutuyorum.

NLP son derece pratik yaklaşımları benimser ve bu anlamda kuramsal bilgi kadar özel yetenek de gerektiren bir sanat ya da zanaatı karakterize eder. Davranışlardaki değişimlere vurgu yapar ve sınanabilir süreçler ihtiva eder. Davranış bilimine olan geleneksel yaklaşımlardan hem zihinsel süreçlere doğrudan müdahale etmesi hem de değişimi elde ederken geçen zamanın daha kısa olması açısından ayrılır.

Sanat mı bilim mi? -Seçimini Yap!

Konusu bireysel anlamda insanların hayatları üzerindeki etkisine bağlı olarak ayakta kalır ya da yere düşer. Fakat 'sanat mı bilim mi?' tartışması bize, beynimizin,her iki tarafının da devamlı olarak farklı ve bazen mantığa aykırı görünen işlevleri gerçekleştirmek için çalıştığım hatırlatır. İnsan zihni olağan 'düşünme' eylemini gerçekleştirmek kadar İç ve dış iletişimlerimizde önemli rol oynayan Öznel ve bilinç dışı özelliklere de sahiptir. Bunlar, 'sağ beyin'in diğer özellikleriyle, çok iyi bilinen 'sol beyin/sağ beyin' söylemine ait mantıksal/sezgisel ayrım dahilinde karşılaştırılır. Kökeninde çok bilim dalı olması dolayısıyla NLP zihin kütlesi ve diğer dünya ile ilişkilerine dair iki beyinli bir görünüm kazanır. Değişken insan hedeflerinde tam bir kesinlik olmadığım devamlı hesaba katarak ama yine de insan zihninin sonsuz zenginliği ve potansiyelinden ilham alarak holistik bir bakış açışı benimser.

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır.

NLP Eğitimi için ilgili detaylı bilgi için :

İzmir NLP Eğtimi için  0(232) 422 59 54 yada  0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir NLP Eğitimini tıklayabilirsiniz.

İzmir Karşıyaka NLP Eğtimi için 0(232) 369 50 81 -  0(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Karşıyaka NLP Eğitimini tıklayabilirsiniz

Denizli  NLP Eğtimi için  0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Denizli NLP Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Antalya NLP Eğtimi için   0 242 323 73 15 ya da  0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya  Antalya NLP Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Muğla NLP Eğtimi için 0(252) 213 00 98 -  0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Muğla NLP Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Bir yorum

Cevapla

  
 
3+2 İşleminin Sonucu    
Yukarı Çık