Hızlı Okuma

Hızlı Okuma(Anlayarak Hızlı Okumanın Püf Noktaları)

Hızlı Okuma(ANLAYARAK HIZLI OKUMANIN PÜF NOKTALARI)

ANLAYARAK HIZLI OKUMANIN PÜF NOKTALARI Hızlı okuma derken kitabın bir an evvel bitirilmesi ve anlamadan okuma akla gelmemelidir. Anlayarak hızlı okuma artırılabilir. Hızlı okumanın temel hedefi, amaçları bir an evvel gerçekleştirmektir. Yavaş okuma zaman kaybı olduğu gibi, gerekli malzemelere geç ulaşmamıza neden olur, bu da verimli bir çalışma ve kariyer için kaybedilen düşüncelerdir. ^ Her cümlede fuzuli kelimeler vardır, bunlara takılmayın. ^ Verilmek istenen mesajı bir an evvel kavramaya çalışın. ^ Devrik cümlelere, düz cümlelere takılmayın. ^ Dönüp aynı paragrafı okumayın, ileriki cümleler zaten bir önceki satırların açıklayıcısı niteliğinde olabilir ^ Okumaya başladığınızda onun dışında başka bir şey düşünmeyin. Okumanın paralelind...Devamını Oku »

Hızlı Okuma(Göz İçin Yararlı Okuma Yöntemi)

Hızlı Okuma(GÖZ İÇİN YARARLI OKUMA YÖNTEMİ)

GÖZ İÇİN YARARLI OKUMA YÖNTEMİ ^ Yazıyla gözünüz arasında belli bir mesafe olmalı. ^ Işığın az olduğu yerlerde okumak için kendinizi kasmayın. ^ Işık okunan yazıya doğru olmalıdır, bu yüzden masa lambası daha yararlıdır. Işığın yazı üzerinde yansımasına dikkat ediniz. ^ Gözlerinizi okuduğunuz yazıya iyice yaklaştırırsanız hem görüş açınız azalır hem de gözleriniz zarar görür. ^ Beslenmeyle sağlıklı okuma arasında iyi bir ilişki vardır. Özellikle sebze ve meyveler göz açısından sağlıklı okuma sağlar. ^ Sallanıp duran bir araç içerisinde okumak zordur; gözler sürekli kayar, hareket halinde olmak mecburiyetindedir. Bu da göz açısından sağlıklı bir okuma değildir. -ALINTI-Hızlı Okuma(GÖZ İÇİN YARARLI OKUMA YÖNTEMİ) (gelişim,programı, kursları, teknikleri, gazete, kitap, okuma, hızlı, kişisel başarı, izmir) open Devamını Oku »

Hızlı Okuma(Göz Kasları Nasıl Çalışır?)

Hızlı Okuma(GÖZ KASLARI NASIL ÇALIŞIR?)

GÖZ KASLARI NASIL ÇALIŞIR? Vücudumuzun her kısmında olduğu gibi gözümüzde de kaslar vardır. Hızlı okuma tekniklerinde bu gözlerden yararlanılır. Görme açımızı iyi anladığımızda okuduğumuz kelime artar. Oysa acemi okuyucular sadece kelimelere odaklandıklarından yavaş okuyorlar. Görme alanı arttıkça kavrama alanı da artar. Ama önce bu alıştırmayı bir iki kelimeyle yapmak gereklidir. Göz kaslarımızı çalıştırarak kelimelerde duruşlar yapalım. Sağlı sollu, arası olan kelimelerin her ikisine doğru bakış açınızı genişletin. Böyle durumda göz bir sağa bir sola sıçramalar yapar. Siz kelimenin tam ortasındaki boşluktan başlayarak, göz kaslarınızı çarpılar şeklinde geniş okumaya alıştırın. Eş sesli ve sesteş kelimelerin altındaki çarpı işareti üzerinde duruşlarda bulunarak her iki bölümdeki kelimeleri görmeye çalışın. Ancak boşluklarda gözünüzü meşgul etmesin, çünkü zaman kaybedersiniz. -ALINTI-Hızlı Okuma(GÖZ ...Devamını Oku »

Hızlı Okuma(Gözünüzün Fiyatı 70 Milyon Dolar!)

Hızlı Okuma(GÖZÜNÜZÜN FİYATI 70 MİLYON DOLAR!)

GÖZÜNÜZÜN FİYATI 70 MİLYON DOLAR! Araştırmalar ilginç sonuçlar ortaya koyuyor. Göz üzerine yapılan incelemelerde, göze aynı değerde yapılacak koca bir ev büyüklüğündeki mekanik evin fiyatı 75 milyon dolar olarak belirlenmiş. Öyle de olması gerekir; çünkü bu mucize 10 milyondan fazla rengi ayırıp 30 km'ye kadar olan uzaklıktaki bir mum ışığını fark edebiliyor. Dünyanın en pahalı kepengi iki gözümüzü de koruyan göz kapaklarıdır. Koruyucu göz kapaklarımız, insan hayatında 350 milyon kez açılıp kapanmasına karşın gıcırtı yapmaz, kendi yağını kendisi üretir. Gözlerimizin her birinin arkasındaki 150 milyon ışık algılayıcısı, bir saniyede milyarlarca fotonu işleme tutar. Böylesi eşgüdüm halindeki bir mucizenin kıymeti bilinmediği için, yapılan araştırmalara göre 2 milyar insan gözlük kullanmak zorunda. Bunların ise bir milyar kadarı gözlük kullanıyor. -ALINTI-Hızlı Okuma(GÖZÜNÜZÜN FİYATI 70 MİLYON ...Devamını Oku »

Hızlı Okuma(Hız Odaklı Okuma)

Hızlı Okuma(HIZ ODAKLI OKUMA)

HIZ ODAKLI OKUMA Hıza göre okumada üç terime dikkat etmek gerekir: Anlama Hatırlama HIZLILIK Bu üçlü sacayağı sarkacında ana unsur hızlılıktır. Anlama ve hatırlama ise hızlılığın adeta yan kollarıdır. Bu kollardan birinin eksikliği hızlılık sarkacını hareket ettirmez. Hızlı okuma tekniklerini uygulayan okur, anlama ve hatırlama problemi yaşamaz ve beş saat gibi kısa bir sürede 450 sayfalık kitabı bitirebilir. Oysa bu teknikleri uygulamayan bir okur 450 sayfalık kitabı 20 saatte ancak bitirebilir. Bu şu anlama gelir: Hızlı okuma tekniklerini kullanan bir okur 20 saatte 4 adet 450 sayfalık kitabı bitirebilir. Hızlı okumanın tarifi dakikada okunan kelime sayısı olarak bilinir. Okuma hızını belirleyen etkenler yazı türlerine göre farklılık göstermektedir. Bir yazı türünde dakikada bin kelime okunurken, bir başka yazı türünde daha fazla kelime okunabilmektedir. Burada değişkenlik gösteren ana materyal, yazını...Devamını Oku »

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33
Yukarı Çık