Hamilelik Hakkında, Hamilelikte, Sezeryanla Doğum

Hamilelik Hakkında, Hamilelikte,  Sezeryanla Doğum

Psikoloji, Hamilelik Hakkında,

Hamilelik Hakkında, Hamilelikte, Sezeryanla Doğum

Eğer bebeğin vajen yoluyla doğması bebek için güvenli değilse sezeryanla doğuma ihtiyaç duyulabilir. Sezeryanla doğum, önceden bilinen nedenlerden dolayı planlanabilir. Hiçbir belirti vermeden aniden ortaya çıkan problemlerde de sezeryana ihtiyaç duyabilir. Sezeryanla doğumun yapılması annenin ya da ağlık bakım ekibinin başarısızlığa uğradığı anlamına gelmez. Bu doğum metodu, daha az tatmin edici bir doğum olarak görülmemelidir. Bebeğin hangi yolla doğurulduğundan çok son hedef daha önemlidir; SAĞLIKLI BÎR ANNE ve BEBEK.

Bebeğin doğumu için sezeryanın en güvenli yol olmasının birçok nedeni vardır. Bunlar:

- Baş-pelvis uyumsuzluğu (Cephalopelvic diproportion) (Bebeğin başı, pelvisin iç yapışı çok dar olduğu için pelvisten güvenle geçememektedir)

- Fetüsün streste olması, bebeğin doğumla ilgili bir sorun yaşadığım ve hemen doğurtulması gerektiğini gösterir. (Sebeplerden biri, göbek bağının basınca uğramış olması olabilir)

- Plasenta ile ilgili problemler

- Anormal geliş. Bebeğin ilk gelen kısminin ayakları ya da bacakları olabilir.

- Doğumun ilerlemesinin durması

Sezeryan için diğer bir neden de hastalıktır. Örneğe; eğer şekeriniz ya da yüksek tansiyonunuz varsa, vajen yoluyla doğum güvenli olmadığı zaman sezeryana ihtiyaç duyulabilir. Eğer cinsel organhrın bulunduğu bölgede herpes virüsü enfeksiyonu varsa sezeryanla doğuma ihtiyaç duyulabilir.

Hastanelerin çoğunda sezeryanla doğum sırasında eşiniz ya da sizi destekleyen kişi ameliyathanede bulunabilir. Bu olay, ameliyatın farkında olup olmamanıza, ameleyatin aciliyetine ve hastanenin politikasına bağlıdır. Eğer destekleyen kişi orada hazır bulunuyorsa, ameliyat' haneye girmeden önce, özel hastane elbiselerim giymesi gerekecektir.

Sezeryanla doğuma girmeden önce, hemşire sizi operasyon için hazırlar. Ağzınızdaki ve üst hava yollarındaki salgıların kurutulmasına yardım etmek için ilaç verilecektir. Karın bölgeniz yıkanır ve tıraş edilebilir. idrar kesesinin zedelenme ihtimalini azaltmak için (idrar kesesi ameliyat bölgesine yakındır), idrarın boşalmasını sağlayan bir sonda takılır. Bu sonda, idrar torbasının boş kalmasını sağlamak için operasyon boyunca takılı kalır. Elinize ya da kolunuza bir damar yolu açılarak, operasyon sırasında sıvı verilmesi sağlanır. Bu yolla ihtiyaç duyulan ilaçlar da verilebilir. Amilyathaneye alındıktan sonra, anestezik ilaçlar verilir. Eğer genel anestezi yapılacaksa, doğum sırasında uyanık olmayacaksınız. Eğer spinal ya da epidural anestezi uygulanacaksa, siz uyanık olacaksınız. Fakat , meme uçlarından ayak parmaklarınıza kadar uyuşuk olacaksınız- Anesteziolog, uygulanacak anestezi tipi hakkında sizinle konuşarak (Bölümün önceki kısımlarında bu konu açıklanmıştır.) beklentileriniz! dikkate alacaktır.

Bir sezeryanla doğum aşağıdaki gibi gerçekleşir:

l. Cilt ve karın duvarınızda bir kesit (insizyon) yapılacaktır. Cilt kesici göbekten başlayıp, pubis kemiğine (kalça kemiklerinden biri) kadar dik olarak yapılabilir. Ya da enlemesine olarak hemen kınanmanın sınırından kesit yapılabilir. Karın kaslarınız kesilmez fakat birbirinden ayrılır. Hangi kesite ihtiyaç duyulduğuna doktorunuz karar verecektir.

2- Bebeğin doğum yapabileceği bir kesit rahim duvarına yapılır. Bu kesit, enlemesine, dikey (klasik olarak da adlandırılır) ya da alçak dikey olabilir. Eğer mümkünse, enlemesine kesit tercih edilir. Çünkü, rahmin daha ince ve alt bölgesine tekabül eder ve daha az kanama gerçekleşir. Daha güçlü bir bağ dokusuyla iyileşir. Bazen, dikey bir rahim kesitine ihtiyaç duyulur. Örneğin eğer plasenta previa ya da bebek anormal pozisyonda İse bu kesit tercih edilir. Doğumdan sonra, rahminizc uygulanan kesit hakkında bilgi edinmeyi ihmal etmemelisiniz.

3- Bebek ve plasenta çıkarıldıktan sonra kesitler, vücut tarafindan emilebilen dikişlerle kapatılır. Cildi kapatmak için agraf kullanılabilir.

Sezeryan cerrahi bir operasyon olduğu için aşağıda sıralanan riskler söz konusudur:

- Rahim ya da o civardaki pelvis organları enfeksiyon kapabilir.

'- Bazen kan nakline ihtiyaç duyabilecek kadar kan kaybedebilirsiniz.

- Bacaklarda, pelvis org.ınlarında ve bazen de akciğerlerde kan pıhtıları oluşabilir.

- Bağırsaklarınız ya da idrar keseniz zarar görebilir.

- Hastanede daha uzun süre kalmaya ve normal bir vajen yoluyla doğuma göre iyileşmek için daha fazla zamana ihtiyaç duyabilirsiniz.

Birçok doğum evi, doğum sınıfları, programlar ya da sezeryana ihtiyaç duyabilecek çiftler için destek grupları oluşturmaktadır. Eğer sezeryanla doğum hakkında sorularınız ya da endişeleriniz varsa, çocuğunuzun doğumundan önce doktorunuzdan bunların cevaplarım alabilirsiniz. Sezeryanla doğumdan sonra normal fonksiyonlarınıza dönmeniz fazla zaman almamalı. Eğer isterseniz çocuğunuz'u hemen emzirineye başlayabilirsiniz.

DERLEYEN: ALINTIDIR.


REKLAM


İZMİR'DEKİ
NLP - ANLAYARAK HIZLI OKUMA- ÖĞRENCİ KOÇLUĞU
SEMİNERLERİ
İÇİN
AYRINTILI BİLGİ:


SAYGIN NLP DANIŞMANLIK


Kıbrıs Şehitleri No: 30 Daire: 11
Alsancak - İzmir

Tel: 0232 4225954
Cep:0 535 6673224
msn: cemalkondu@hotmail.com
www.sayginnlp.com
www.cemalkondu.com
(hamile kıyafetleri, hamile , hafta hafta hamilelik, hamile elbiseleri, hamilelik ve doğum, hamileliğin ilk belirtileri, hamile kalamama, hamilelik hafta, hamilelik test, hamilelik takibi, hafta hamile, bebek hamilelik, gebelik hamilelik, hamile butik, hamile olabilirmiyim, hamile hafta, )
open my husband cheated with a man how to know if wife has cheated
my boyfriend cheated on me with my mom click click
why do women cheat on their husbands do all women cheat open

Bir yorum

Cevapla

  
 
3+2 İşleminin Sonucu    
Yukarı Çık