Hamilelik Hakkında, Hamilelikte Sezeryanla Doğumdan Sonra Vajen Yoluyla Doğum

Hamilelik Hakkında, Hamilelikte Sezeryanla Doğumdan Sonra Vajen Yoluyla Doğum

Psikoloji, Hamilelik Hakkında,

Hamilelik Hakkında, Hamilelikte Sezeryanla Doğumdan Sonra Vajen Yoluyla Doğum

Bir zamanlar, eğer kadın sezeryanla doğum yapmışsa, bundan sonra doğuracağı tüm bebekleri aynı yolla doğurması gerektiği düşünce vardı. Bu düşünce değişmiştir. Bugün sezeryanla doğum yapmış kadınların çoğu herhangi bir risk olmadığı sürece vajen yoluyla doğuma çevik edilmektedirler. Önceden sezeryanla doğum yapmış çoğu kadın vajen yoluyla doğum yapabilmektedir.

Sezeryanla doğumdan sonra vajen yoluyla doğumun düşünülmesinin nedenleri vardır:

- Düşük risk: Vajen yoluyla doğum sezeryana göre daha az komplikasyonludur. Sezeryanla doğum büyük bir operasyondur ve anesteziye ihtiyaç duyulur. Herhangi bir operasyonda olduğu gibi, kanama ya da kan naklinin gerekmesi gibi riskler olduğu gibi, operasyonun ve anestezinin kendi riskleri de vardır. Vajen yoluyla doğumda karında bir keşke ihtiyaç duyulmamaktadır. Böylece yukarıda sıralanan riskler de daha düşük olmaktadır.

- Kısa sürede iyileşmek: Hastanede kalma süreniz, vajen yoluyla yapılan doğumda daha kısadır. Sezeryandan sonra duyduğunuz ağrıdan daha az ağrı duyarsınız. Sezeryanla doğum yapan kadınlar, vajen yoluyla doğum yapanlara göre birkaç gün daha fazla hastanede kalmaktadırlar. Evde iyileşme, vajen yoluyla doğumdan sonra daha hızlı yapmaktadır. Eğer sezeryanla doğum yapmışsanız kesitlerin iyileşir.esi için birkaç hafta aktivitelerinizi sınırlandırmanız gerekebilir. Vajen yoluyla doğumda kısa bir süre sonra aktivitelerinize başlayabilirsiniz.

- Daha çok kaslım: Bazı kadınlar, doğum prosedürüne tam katılmak ve uyanık olmayı istemektedirler. Sezeryanla doğumda genel anestezi kullanılmaktadır. Bu da sizin uyanık olmadığınız ve doğumu tam yaşayamadığınız anlamına gelir. Sezeryanla doğum sırasında yanınızda bulunabilecek kişilerle ilgili daha fazla sınırlandırma bulunabilir.

Bebeğinizin nasıl doğurulacağına karar verirken sizin kendi istekleriniz ve sağlığınızla ilgili birçok faktör dikkate alınacaktır. Anahtar bir faktör, önceden geçirdiğiniz sezeryanda rahim duvarına uygulanan kesitin tipidir. Doktorunuz, o doğumunuzda hangi tip kesitin uygulandığım tesbıt etmek için sağlık dosyalarınızı inceleme ihtiyacı duyacaktır- Kullanılan kesitin tipine göre, daha yüksek oranda yara yırtılması yada açılması yaşayabilirsiniz. Sezeryanla doğumdan sonra, vajen yoluyla doğumun yapılmasındaki anne ve bebek için ana risk budur. Sezeryan için yapılan rahimdeki kesitin tipine göre risk değişmektedir.

Enlemesine kesit, rahmin alt ince bölgesinde yapılır. Güçlü bir yara dokusuyla iyileşir, ilerideki bir vaj inal yolla yapılacak bir doğumda minimum düzeyde bir probleme yol açar.

— Alçak dikey kesit, rahim duvarının ince ve alt bölgesinde yukarıdan asağıya doğru yapılır. Bu tip rahim kesitinden sonra yapılan vajen yoluyla doğumdaki risk açıklık kazanmamıştır. Eğer bu tip bir kesitiniz varsa, doktorunuzla seçenekleriniz! tartışın.

- Klasik (yüksek dikey) kesit, rahmin üst kısmında yukarıdan asağıya doğru yapılır. Bir zamanlar, sezeryanla doğumda en sık kullanılan kesitli. Ne yazık ki bu tip kesitin yapıldığı eski bir sezer yandan sonra vajen yoluyla doğum sırasında yara dokusunun yırtılma ihtimali yüksektir. Ciddi kanamalara yol açarak bebek ve anne için tehlike oluşturabilir.

Sezeryanla doğumda, cilde yapılan kesit tipinin rahme yapılanla aynı olması gerekmez. Cildinizdeki yara içine bakarak rahim duvarına uygulanan kesit tipini söyleyemezsiniz. Hangi kesitin yapıldığım bilmiyorsanız, hala vajen yoluyla doğum yapabilirsiniz. Yine de vajen yoluyla doğumu planlamış olsanız da, sezeryanla doğuma her an ihtiyaç duyabileceğinizi de unutmamalısınz.

Sezeryanla bir doğumdan sonra vajen yoluyla doğum yapılması bazı riskler taşır. Bu yüzden doğum sırasında bazı güvenlik önlemleri alınır. Doğum boyunca elektronik fetüs değerlendirmesiyle, bebeğin kalp hızı takip edilir. Eğer doğum sırasında bir problem ortaya çıkarsa, . acil sezeryana ihtiyaç duyulabilir. Bu ihtimali de göz önüne alınarak, doğum sırasında imkanlar hazır hale getirilmelidir.

Çoğu kadın için, geçmiş bir sezeryandan sonra vajen yoluyla dogum yapmanın faydaları risklerinden fazladır. Hatta 2 ya da daha fazla sayıda sezeryanla doğum yapmış kadınlar bile vajen yoluyla güvenli bir şekilde doğum yapabilirler. Bütün durumlar dikkate alınırsa, geçmişte sezeryanla doğum yapmış kadınların çoğu, vajen yoluyla güvenle dogüm yapabilirler.

DERLEYEN: ALINTIDIR.


REKLAM


İZMİR'DEKİ
NLP - ANLAYARAK HIZLI OKUMA- ÖĞRENCİ KOÇLUĞU
SEMİNERLERİ
İÇİN
AYRINTILI BİLGİ:


SAYGIN NLP DANIŞMANLIK


Kıbrıs Şehitleri No: 30 Daire: 11
Alsancak - İzmir

Tel: 0232 4225954
Cep:0 535 6673224
msn: cemalkondu@hotmail.com
www.sayginnlp.com
www.cemalkondu.com
(hamile kıyafetleri, hamile , hafta hafta hamilelik, hamile elbiseleri, hamilelik ve doğum, hamileliğin ilk belirtileri, hamile kalamama, hamilelik hafta, hamilelik test, hamilelik takibi, hafta hamile, bebek hamilelik, gebelik hamilelik, hamile butik, hamile olabilirmiyim, hamile hafta, )
my boyfriend cheated on me with a guy my wife cheated read
read here website click
how to cheat on husband find an affair signs of infidelity
abortion pill where to buy abortion fees surgical abortion process
redirect open what is the procedure for an abortion

Bir yorum

Cevapla

  
 
3+2 İşleminin Sonucu    
Yukarı Çık