Kişisel Başarı(Dünya Hızlı Okuma Rekorları - Hızlı Okuma Ustaları)

Kişisel Başarı(Dünya Hızlı Okuma Rekorları - Hızlı Okuma Ustaları)

HIZLI OKUMA USTALARI

Hızlı okuma Alanındaki Şöhretler

Hızlı okuyan şöhretler klubündeki ünlüler, siyaset, bilim ve felsefe alanınındaki önde gelenlerin okudukları gibi okurlar. Bu da hızlı okumanın anlama, hatırlama ve okunan materyalleri kullanma kabiliyetleriyle birleştirildiginde başarıya ulaşmada ne kadar önemli bir rol oynadığını göstermektedir.

John Stuart Mili

Tüm zamanların en büyük 90. dahisi olarak gösterilen pragmatist ingiliz filozof John Stuart Mill’in kitap okurken tüm sayfayı 'bir bakışta yuttuğu' söylenir.

Mill’in durumu motivasyonun ve teşviğin önemini gösteriyor. Gençlik yıllarında kolej profesörü olan babası genç ogluna bir kitap verir ve ondan kısa bir süre için diğer odaya gitmesini, kitabı okumasını ve ne öğrendiğini gelip kendisiyle tartışmasını ister.

Delikanlının konsantre olması ve verilen materyali hızla okuması için üzerinde kurulan bu olumlu ve yüksek baskı çok hızlı bir okuyucu olmasını teşvik etmiştir.

Kendi motivasyonunuzu ve becerinizi artırmanın iyi bir yolu da, John Stuart Mill’in babasının yaptırdığı alıştırmayı kendinize uygulamaktır. Okuduğunuzdan neler öğrendiğinizi bir arkadaşınıza anlatabilirsiniz.

Başkan Franklin D. Roosevelt

Franklin D. Roosevelt en hızlı ve doymak bilmez bir okuyucu liderdir. Bir paragrafı bir bakışta, bir kitabı bir oturuşta bitirdiği söylenir.

Başlangıçta ortalama okuma hızıyla okuyan başkan daha sonra bunu geliştirmiştir, ilk başta okuma aralığım geliştirmeye çalışmış, dört kelimede bir duraklayarak okuyabiliyorken daha sonra bunu altıya ve hatta sekize çıkarmıştır.

Roosevelt daha sonra, küçük paragrafları yalnızca göz hareketleriyle okuyarak, iki satırı bir anda okumaya ve sayfayı zikzak yaparak okumaya çalışmıştır. Yöntemi bugünkü hızlı okuma konusunda önde gelenlerin yöntemleriyle tıpa tıp aynı idi.

Profesör C. Lowell Lees

Profesör Lees 1950'lerde Utah Üniversitesinde Konuşma Bölümü Başkanıydı. Profesör, kendisi farkında olmasa bile onun hızlı okuma becerisi bu alanda önemli ilerlemelere neden olmuştur. Evelyn Wood isimli genç bir öğrencisi profesöre 80 sayfalık bir dönem ödevi getirmiş. Profesörün boş zamanlarında okuyup değerlendireceğini düşünen öğrenci profesörün 10 dakika sonra ödevi değerlendirip iade etmesine hayret etmiştir. Daha sonra Dinamik Okuma Hareketinin öncülerinden olan Evelyn, Profesör Lees'in ödevi gerçekten oldugunu belirtmiştir. Çünkü, profesör yalnızca Evelyn'in yazdığı herşeyi hatırlatmakla kalmamış, aynı zamanda tüm eksik noktaları da söyleyebilmiştir!

Her sayfada 200-250 kelimenin olduğu varsayılırsa. Profesör Lees'in dakikada 2500 kelime okuyabildiği ortaya çıkmaktadır.

Bundan esinlenen Evelyn Wood bu alanda daha kapsamlı araştırmalar yapmış ve daha sonra Utah Üniversitesinde okuma dersleri vermeye başlamış ve kendi Dinamik Okuma Enstitüsünü kurmuştur.

Başkan J.F. Kennedy

Başkan J. F. Kennedy belki de hızlı okuyucuların en ünlüsudur, çünkü, kendisi kampanyalarında zekasını ve zihinsel kapasitesini sürekli vurgulamıştır. Normal bir okuyucu olduğunu, dakikada 284 kelime okuyabildiğini ve bunun için hızını okuma üzerinde çalıştığını biliyoruz.

Dakikada 1000 kelime okuyabiline kadar çok sıkı çalıştığı bilinmektedir. Başkan her gün okumak zorunda kaldığı çok çeşitli belgelerden dolayı değişik okuma hızı rakamları geliştirmiştir.

Sean Adam

Şu anda dünya hızlı okuma rekorunu elinde bulunduran Sean Adam, diğer birçok kişi gibi, ortalama bir okuyucu olarak başlamıştır. Sean çocukken ciddi görme problemi yaşamış ve uzunca bir süre bu sorunuyla uğraşmıştır.

Gözündeki sorunları hallettikten sonra, Sean, 1982'de okuma hızım artırmak için çalışmaya başlamıştır. Şu anda dakikada 3850 kelimeyle dünya rekorunu elinde tutmaktadır. Kurucusu olduğu Avrupa Aipha Learning Enstitüsü'nden gelen son haberlere göre, tüm rakiplerine meydan okumakta ve dakikada 4550 kelime okuyabilecek kadar kendisini geliştirmiştir.

Yanda North

Dünyada şu anda üçüncü olan Vanda North, hızlı okumayla Uluslararası Hızlandırılmış Öğrenme Organizasyonu başkanı iken ilgilenmeye başlamıştır. Böyle bir organizasyonun başkanının okuma hızını artırmaktan daha iyi yapacağı bir şey olabilir mi?

Yanda çalışırken Hızlı Okuma Kitaplarında anlatılan tüm teknikleri uyguladı. Çok kısa bir süre içerisinde dakikada 3000 kelimeyi rahatlıkla okumaya başlamıştı. Yanda, yıllarca 'normal', doğal ve değiştirilemez sandığı bir hızda okumuştu. Hızını artırabileceğini öğrendiği zaman aşırı heyecanlanmıştı. Tekrar okuma ve gerilemeyi azaltarak, göz hareketlerini hızlandırarak ve her bir duraklamada algılanan kelime sayısını artırarak işe başlamıştır.

Yedi dakika sonra okuma hızını dakikada 200'den 400'e çıkarmıştır. Performansına şaşıran Yanda mutlulukla karışık derin bir öfke duymuştur. Çünkü, 21 yıl boyunca şu ana kadar okuduğu kitap sayısının iki katını okuyabilir ya da yine aynı miktarda kitap okuyup artan bir yılını arkadaşlarıyla geçirebilir, seyahat edebilir ve daha çok eğlenebilirdi.

Beklenenin aksine Yanda, bir materyali kontrol etmek için okuduğunda ortalama bir okuyucunun beş on katı daha hızlı ve iyi kontrol edebiliyordu. Yüksek hızla okuma tekniklerim uygulayın ve Yanda'yı yakalayabiliyorsanız yakalayın...


İKİ FANTASTİK HIZLI OKUMA ÖYKÜSÜ

Antonio di Marco Magliabechi

Antonio di Marco Magiiabechi, Spinoza'nın, Cristopher Wren'in, Sir İsaac Newton'ın ve Leibniz'in çağdaşıdır. Antonio, 29 Ekim 1633 günü Leonardo da Vinci’nin memleketi Floransa'da doğmuştur. Ailesinin fakirliği nedeniyle resmi bir eğitim alamayan Antonio bir meyve satıcısının yanında çıraklık yaptı. Magliabechi dükkanda meyve sebze kasalarının üzerindeki gazeteleri ve mecmuaları okumaya çalışırdı.

Dükkanın düzenli müşterilerinden birisi bir kitap satıcısıydı. Adam Antonio'nun garip şekilleri ve resimleri okuma çabasını fark etti. Kitap satıcısı onu kendi dükkanına götürdü. Magliabechi, kitabevinde gördüğü tüm kitapları hemen tanıyor ve hatırlayabiliyordu. Kitapçının da yardımıyla, Magliabechi düzgün bir şekilde okumayı öğrendi. Okuma yeteneğini kendi olağanüstü teknikleriyle birleştiren Magliabechi okuduğu her şeyi hatırlayabiliyordu (noktalama dahil).

Septik bir yazar hızlı okuma ve ezberlemede ünü gittikçe artan bu gence bir test yapmaya karar verir ve Magliabechiye daha önce hiç görmediği bir metin verip ondan okumasını rica eder. Magiiabechi metni müthiş bir hızla okur ve hemen geri verir ve tamamını okuduğunu söyler. Birkaç gün sonra yazar metni kaybettiğini söyleyerek birazını hatırlatması için Maghabechi'den yardım ister. Yazar, genç adamın tüm kitabın aynısını yazdığını, tüm cümle, kelimeleri ve noktalama işaretlerini aynen orijinalinde olduğu çıkarıp kendisine verdiğini görünce şaşkınlığını ve hayranlığını gizleyemez.

Zaman geçtikçe Magliabechi çok büyük sayıda kitabı çok büyük bir hızla okumaya başlar. Sorumda Magliabechi okuma ve özümseme hızıyla herkes tarafından bilinen birisi haline gelir. Kendisine sorulan soruları okuduğu kitapları otomatik olarak hatırlayarak ve aynen alıntı yaparak cevaplamaktadır.

Şöhreti gittikçe yayılan Magliabechi sonunda Toskana Dükü'nün kişisel kütüphanesinde çalışmaya başlar. Magliabechi kütüphanedeki tüm kitapları okuyabilmek için okuma hızını daha da artırmaya karar verir ve insanüstü bir çabayla okumaya başlar. Onu okurken izleyen çağdaşları Magliabechi'nin bir çırpıda sayfanın sonuna geldiğini ve okuduğunu tam anlamıyla anladığını bildiriyorlar. Magliabechi tüm kütüphaneyi okuyan ve hatırlayabilen bir kişi olarak da ün yapmıştır!

Çoğu dahi gibi Magliabechi de yaşlanıncaya kadar kabiliyetlerini daha da geliştirmeye çalıştı. Daha çok okuyup ezberledikçe daha hızlı okuyup hatırlamaya başlamıştı. Son yıllarında etrafı ciltlerle sarılı bir yatakta yatıp her cildi yarım saate yakın bir sürede bitirip uykuya dalıncaya kadar ezberliyordu. Bu 1714 yılında 81 yaşında ölümüne kadar sürdü.

Eğer Magliabechi'nin beyin/göz sistemi böyle inanılmaz bir okuma ve ezberleme kabiliyetine sahipse onunla kıyasla bizler neden cahil ve emekleme halinde kalıyoruz? Bu sorunun yanıtı yalnızca temel yetenek yoksunluğu değil kendimizi yavaş olana alıştırmamızdır. Başka bir deyişle biz, hızlı okuma yeteneğimizi ve anlayışımızı yok eden inanç sistemlerini ve okuma yöntemlerini benimsemişiz.

Eugenia Alexeyenko

Sınavları Nasıl Geçeriz adlı kitabında, Dünya Ezberleme Şampiyonu ve Büyük Ezber Ustası Dominic O'Brien, 350 yıl önce yaşayan Magliabechi'ye benzer inanılmaz başarıları olan Eugenia'nın hikayesini anlatır.

Moskova Bilim Akademisindeki eski bir araştırmacıya göre "bu inanılmaz kız parmaklarının sayfaları çevirmesinden çok daha hızlı okuyabiliyordu - ve sayfayı çevirmekten dolayı hızı kesilmese dakikada 416,250 kelime okuyabilecekti".

Kiev Beyin Geliştirme Merkezi'nde bilim adamlannın panelinde 18 yaşındaki Eugenia'ya bir test yapıldı. Eugenia'nın test materyallerini daha önce okumadığından emindiler çünkü Eugenia boş bir odada yalnız başına tutulurken, siyasi ve edebi dergiler, o günkü gazete ve dergi standlarından getirilmişti.

Bilim adamları işi daha da zorlaştırmak için Almanya'da yeni basılmış ve Eugenia'nın tek bildiği dil olan Rusça'ya çevrilmiş anlaşılması güç eski kitaplar getirtmişlerdi.

Eugenia tek basma tutulup eğlendirilirken, sınavı yapanlar test materyallerini birkaç kez okudular ve gerekli notları aldılar. Sonra ne kadar hızlı okuduğunu görmek için Eugenia'ya iki sayfa verdiler.

Sonuç, Dr. Lees'nin Evelyn Wood'u ve Antonio Magliabechi'nin çağdaşlarını şaşırtması kadar şaşırtıcıydı. Eugenia saniyenin beşte biri kadar bir zamanda - gözünü açıp kapayıncaya kadar - 1390 kelime okumuştu. Eugenia'ya birkaç dergi ve roman da verildi. Eugenia hiç gayret sarfetmeden hepsini okudu.

Sınavı yapanlardan birisi " Eugenia'yı ayrıntılı bir sınava tabi tuttuk. Normal bir gencin anlamayacağı teknik konuları dahi mükemmel şekilde anladığına şahit olduk."

15 yaşıa kadar genç kızın bu eşsiz yeteneğini bilen yoktu. 15 yaşındayken babası Nikolai, Eugenia'ya uzun bir gazete makalesi verdi. Eugenia iki saniye sonra geri verip ilginç bulduğunu söyleyince babası kızının şaka yaptığını düşünmüştü. Ama makalenin içeriği hakkında soru sorunca verdiği cevapların hepsinin doğru olduğunu gördü.

Eugenia "Sırrımın ne olduğunu ben de bilmiyorum ama sayfalar birden aklıma giriyor ve ben metnin kendisinden çok 'anlamını' hatırlıyorum. Beynimde açıklayamadığım bir çeşit analiz gerçekleşiyor. Ama kafamda sanki koca bir kütüphane varmış gibi hissediyorum!" diyor.


-ALINTI-


***REKLAM***
İZMİRDEKİ NLP - ANLAYARAK HIZLI OKUMA KURSLARI VE SEMİNERLERİ İÇİN
AYRINTILI BİLGİ:
SAYGIN NLP DANIŞMANLIK

Kıbrıs Şehitleri No: 30 Daire: 11 Alsancak - İzmir
Tel: 0232 4225954
Cep:0 535 6673224
msn: cemalkondu@hotmail.com
sayginnlp@gmail.com(hızlı okuma teknikleri, izmir konak, izmir haritası, eğitim bilimleri, izmir emlak, eğitim, izmir, halk eğitim, hızlı okuma, halk eğitim merkezi, seminer, izmir otel, izmir net)
redirect buy cheap viagra in uk buy viagra online canadian health
my boyfriend cheated on me with my mom click click
click link open
open looking to cheat married men dating

Bir yorum

Cevapla

  
 
3+2 İşleminin Sonucu    
Yukarı Çık