Sınav Kaygısı

:: Sınav Kaygısının Nedenleri

:: SINAV KAYGISININ NEDENLERİ

Kaygılarınız neden kaynaklanıyor? Kaygı probleminin stesinden gelmek iin bu soruyu cevaplamak gerek. Aşağıda kaygıya neden olan unsurlardan birkaını bulacaksınız: 1) Olumsuz Dşnceler Dşncelerini kontrol edip onları olumlu hale getirenler başa-nnın mimarları olacaktır. Her şey dşncede başlıyor. Dşnce eylemlerin merkezinde yer almaktadır. Hepimiz her an dşnyoruz. Olayları yorumlama biimimiz hayatımızın niteliğini oluşturmaktadır. Peki, dşncelerinize ne kadar nem veriyorsunuz? İinde bulunduğumuz şartlar her zaman sizin istediğiniz gibi olmayacaktır. Şartların ağırlaştığı durumlar vardır. Sınavlara hazırlanırken engellerle karşılaşmanız ok doğal. nemli olan, o engelleri aşabilecek dirayeti gsterebilmek. Engeller aşılmak iindir. Engeller olmazsa herkes ...Devamını Oku »

:: Sınav Kaygısını Azaltmanın Yolları

::  SINAV KAYGISINI AZALTMANIN YOLLARI

1) Olumlu Dşnİnsan gnde 60 bin ile 80 bin arasında dşnce retir. Bunlar genel anlamda olumlu ve olumsuz dşnceler rgsdr. Sabah kalktığınızda hangi tr kelimeleri tercih ediyorsunuz? Gn iinde hangi kelimeleri kullanıyorsunuz? Hangi duygularla gn bitiriyorsunuz? Hangi dşncenizi tetikliyorsanız gnnz o dşncelerle dolar. Karşılaştığınız herhangi bir olayda zihninizde iki şekilde tepki belirir. Biri olumlu, diğeri de olumsuz. Hangisinin peşine takılırsanız gnnz onunla geirirsiniz. Evet, olumsuz bir dşncenin peşine takıldığınızda beyniniz onun alt yapısını hazırlayacaktır. Olumlu dşndğnzde ise beyniniz yine onun alt yapısını tamamlayacaktır. Siz her halkarda aynı kişi olduğunuza gr...Devamını Oku »

Sınav Korkusu- Başarı- Sınav Kaygısı- Kişisel Gelişim

 SINAV KORKUSU- BAŞARI- SINAV KAYGISI- KİŞİSEL GELİŞİM

Aslında biz senin hibir şeyden korkmadığını biliyoruz. Bu yazıyı korkan arkadaşlarına yardımcı olabilmek iin okuman gerekli. Zor iş kolay işlerin birikmesinden oluşur. Hazırlanılması gereken derslerin birikip ağırlaşması, sizden beklenenlerin fazlalığı ve btn bunları nasıl yapacağınızı bilememeniz, byk bir yk oluşturur. Bu da zamanla bıkkınlık verir. Sınava hazırlanan herkesin dnem dnem yaşadığı bu usanma ve karamsarlık duygusu son derece normaldir. Gereksiz olan ise bu duygular karşısında mitsizliğe kapılarak, kendinizi gsz ve aresiz hissederek alışmayı bırakmaktır. Sınavdan korkmakla, sınav korkusu ( Sınav Kaygısı) arasında nemli farklar vardır. Sınavdan korkan ğrenci, yaklaşan sınava gre , zamanını planlayarak alışır. Zaman getik&cce...Devamını Oku »

Sınavlara Hazırlık, Sınav Stresi, Sınav Kaygısı, Sınav

SINAVLARA HAZIRLIK, SINAV STRESİ, SINAV KAYGISI, SINAV

Genellikle, olumsuz duyguların yaşandığı durumlar, kaygının ortaya ıkmasına sebep olur. Kaynağı belirsiz korkuya, kaygı denir. Psikoloji aısından sınav, engelin aşılması, sorunun zlmesi olarak yorumlanır. Sınanma kaygısı, başı ve sonu olan bir sretir. Sınav ncesi, sınav anı ve sınav sonrası. Sınava hazırlananların ve girenlerin ok iyi bildikleri gibi, genellikle sınav ncesinde kaygı dzeyi yavaş yavaş ykselir. Sınav yaklaştıka kaygı artar. Sınav başlayınca zirveye ulaşır. Sınav sresi iinde yavaş yavaş dşş gsterir. Sınav sonunda, kişinin başarısı ve beklentisiyle değişen durulma dnemi başlar. Sınavın sonucu alınana kadar belli bir kaygı sz konusudur. Sınava yaklaşıldıka, birok ğren...Devamını Oku »

1 2
Yukarı Çık