Kişisel Gelişim Anahtarları

Kişisel Gelişim Anahtarları

Insanoğlu Kişisel gelişim ile kendilerini mevcut bi basamaktan alıp daha üst basamaklara taşır. şahsi gelişmenin en temel noktası, bireyin kendini tanımasıdır.

Kişisel gelişimin başlaması için, bireyin kendini tanıması, hangi alanlarda hangi safhada bulunmuş olduğunu belirlemesi ve eksik olduğunu düşündüğü alanlarda kendini geliştirmeye karar vermesi, gerekir. Nerede olduğumuzu ve nereye varmak istediğimizi ve varmak istediğimiz yere ulaşmak için nelere ihtiyacımız var diye hayatımızı gözden geçirmemiz icap eder.

Kişisel gelişim; bireyin kendisini geliştirmesidir.

Kişisel gelişim; hedeflerimize ulaşmada bizi motive eden bir çok teknik ve strateji içeren süreçtir.


Kişisel gelişim;
başkalarıyla olan ilişkilerinde ve iletişim kurmada ismimlar atmasıdır.

Kişisel gelişim;
içimizdeki olumsuz fikir, yargı ve inanç kalıplarını değiştirerek olumlu olan yeni düşünce, yargı ve inanç kalıplarını benimsemektir.


Kişisel gelişim;
adamın mevcut durumunu kontrol ederek kendisinin en yüksek potansiyelini ortaya çıkartmasıdır.


Kişisel gelişim;
bireyin kendisinden daha fazlasını ve daha iyisini istemesi ve kendini tamamıı elde etmeye hazır hale getirmesidir.


Kişisel gelişim;
bireyin en yüksek potansiyelini açığa çıkartmada, bu potansiyeli en iyi şekilde oluşturmada ve kullanmada katkısı olacak olan yollardan ancak biridir.


Kişisel gelişim,
bireyin kendi mevcut durumunu yukarılara nakliyat isteği ile başlayıp , çevresinde saygın bir yer ve kendi ile barfer bir şahıs olarak neticelanır.


Kişisel Gelişim Anahtarları

 Başarıyı iyi mi gördüğünüz önemli değildir, önemli olan hayatınızı iyi mi başarıyla devam ettireceğinizdir. Hepimiz için geçerli olabilecek başarı anahtarlarını size sunuyoruz. Başarılı bir iş, evlilik, başarılı bir diyet, başarılı bir kontakt… başarı elde etmeyi hedeflediğiniz her konuda kullanabileceğiniz bu anahtarlar, yaşamınızı tamamen değiştirecektir.

1. Plan yapmak: plansız olan her şey aslen baştan sona karmaşık demektir. Başarılı olmak istiyorsanız yapacağınız iş için kesinlikle bir plan yapın. Hedefini ulaşmak için izleyeceğiniz yolu önceden planlayın. Diyelim ki eşinizle veya sevgilinizle daha iyi bir ilişkiniz olmasını istiyorsunuz. Bunun için neler yapabileceğinizi düşünün, partneriniz neleri sever, ne yapmak kendisini iyi hissettirir, ilişkinizin nasıl değişmesini, iyi mi olmasını istersiniz, ne olursa sevinçli olmuş olursunuz ve bunlar benzer biçimde birçok şeyi düşünerek neler yapabileceğinizi düşünün. Değişiklik alanlarını ve neler yapılacağını belirledikten sonra daha iyi bir ilişki ve daha iyi bir evlilik için bir plan hazırlayın. şayet işinizde başarı istiyorsanız o zaman hesaplarınızı ödemenize yardımcı olacak ve daha fazla satış yapmanızı sağlayacak bir plan yapın. Esercı ve yenilikçi bir yaklaşım geliştirin…

2. Odaklanmak: bir seyahate çıktığınız zaman seyahatin ortasında kendinizi kaybetmeniz ve nereye gideceğinizi şaşırmanız doğaldır. Bu seyahate ne kadar dünden hazırda olsanız, başlarda yaşamış olduğunız heyecan gittikçe azalır ve karşılaşılan problemler ve zorluklarla başlangıçtaki coşkuı unutup neden orada olduğunuzu düşünmeye başlarsınız. özellikle bir hedefe doğru çıkılan bir seyahat laf konusu ise başlangıçta duyulan coşku çok daha kısa sürede yok olabilir. Karşılaştığınız bütün sıkıntı ve zorlukları neden yaşadığınızı ve bunlarla neden boğuştuğunuzu sürekli hatırlamalısınız. En sıkıntılı periyodu atlattığınızda bu esasen yolculuğunuzun son ayağı, odağı ve dayanma sınırıdır. Bir alkol sorunu çözmek gibi… başarılı olmak için hedefe yönelik tutarlı bir çalışmaya geçinmek ve ne için efor sarf ettiğinizi anımsamak gerekir. Her gün hedefinizi tekrar ederek kendinizi ve tüm benliğinizi hedefinize odaklamalısınız ki heyecanınız ve enerjisiniz her vakit ilk günkü benzer biçimde olsun…

3. Görselleştirmek: altın
madalya sahibi tüm sporcuların çalışmalarında kullandığı en etkili tekniktir. 3 yıl arasında işinizde bir milyon lira mı kazanmak istiyorsunuz, oturun ve kendinizi paranın arasında yuvarlanırken hayal edin. çok mutlu olduğunuzu ve ekonomik özgürlüğünüz olduğunu gözlerinizin önüne getirin. Ne kadar iyi göz önüne getiriyorsanız, o denli çok para kazanırsınız anlamına gelir. Hayalinizin ne kadar gerçekleşmesini istiyorsanız, zihniniz ve hayal gücünüz hedefinize ulaşmakta o kadar destek sunar. Zihniniz bir hedefe odaklandığında, her şey yavaşça fakat kesinlikle doğru yolda ilerleyecektir.

4. Yeniliklere aleni olmak: evet bir amacınız var ve artık hedefinizi duyularınızla hissedebiliyorsunuz. Bu planınızda değişiklik yapamayacağınız ve hedefinizi değiştiremeyeceğiniz anlamına mı gelir? Elbet ki hayır! Hedefe ulaşma sürecinin en önemli parçalarından biri de çevrenizdeki insanoğluın düşüncelerine ve fikirlerine değer vermek, bu düşünceleri hedefinize önemli birer girdi olarak kullanmak ve geri beslemelerle hedefinizi geliştirebilirsiniz. Daha iyi bir nokta ayrım ederseniz, onu tutun ve değerlendirin. Bu düşüncenin planlarınıza ne kadar uyduğunu neyin faydalı olacağını değerlendirin. Hedefiniz aynı kalır ve zamançte değişim olabilir. şayet değişime örutubet vermiyorsanız, kendinizle olan yarışı kaybedebilirsiniz. Son teknolojiyi ve trendleri yakalamanız durumunda hedefinize daha hızlı ulaşacağınızı aklınızdan çıkarmayın.
 
5. Davranış her şeydir: huylar gerçekte nerede olduğunuzun ve ne kadar başarılı olduğunuzun en önemli göstergesidir. Hedefinize erişme yolunda yolunuza engellerde çıksa, her vakit olumlu ve pozitif yönde davranış ve tutum içinde olmalsıcaklıknız. En başarılı iş adamlarının ortak özellikleri incelendiğinde ortaya çıkan sorunları ve değişiklıkları çözmekte hepsinin olumlu tavırlarını korudukları görülmektedir. Davranış her şeydir dediğinizde, insanoğluın hedefleri doğrultusunda karar vermeleri gerektiği vurgulanır.

6. Zihin gücü: “eğer bir arzu var ise, ne olursa olsun bir yolu vardır”. Bir insanın beyni ve zihni karşısına çıkan her türlü mani, sorun, mesele ve hatayı çözebilir. Stres ve olumsuz duyguların etkilerinden arındırılan bir zihin rahat mantık yürütmelerdense, reel dünyadan tamamen ayrılan tinsel dünyasında önce kişinin hedefleri doğrultusunda yönlendirme ve çözümlemeler yapar.

7. Hayata sıçramak: ara sıra zihin gücü afirmasyonlar olarak da adlandırılabilir. Afirmasyonlar kırık kalpleri onarmak ve düşmüş ruhları kaldırmak için çok kullanışlıdır. Insanlara tam mahvolduklarını, yenildiklerini hissettikleri anda afirmasyonlar yardım elini uzatır. Kişi depresyona düşmüş olduğunde, ruhunu tekrar hayata döndürür. Hiç bir ilaç zihin gücü benzer biçimde etken değildir. Bazı durumlarda hayatı değiştiren bir güçtür beyin gücü.

8. Başarı her vakit aklında olmalı: başarılı olan ve olmayan insanlar arasındaki en efsunk fark zihinlerinin başarı ile dolu olup olmamasıdır. Başarı zihinli bir insan her gün, günün muayyen saatlerini kendi içerisine seyahat yaparak geçirir. Isteklerini, ihtiyaçlarını, hedeflerini, gayelarını, odağını, kabiliyetlerini, yanlışlarını değerlendirir. Kendi içerisine seyahat periyodu zihin gücü kapasitenizle ilgilidir. Kendinizi kırmızı ve yepyeni bir ferrari içinde düşünüyorsunuz, zihninize size onu elde etme yollarını sorarsanız, her türlü soruna ve zorluğa karşı ona nasıl ulaşacağınız mevzusunda zihniniz sizi yönlendirir ve ona ulaşmak için bir plan hazırlamanıza destek sunar.

Bir yorum

Cevapla

  
 
3+2 İşleminin Sonucu    
Yukarı Çık