İş Dünyası

Başarılı Yönetici Olmak İçin

Başarılı Yönetici Olmak İçin

Başarılı Yönetici Olmak İçin; Yıllardır bir şirkette yöneticilik yapıyor ve bir gruba nasıl liderlik yapılacağını çok iyi bildiğinizi düşünüyorsunuz. Peki çalışanlarınızla aranızda kurduğunuz ilişkinin yöneticilik vasıflarınızı geliştirebileceğinin farkında mısınız? Yanınızda çalışanların her biriyle aranızda oluşan dinamik farklıdır. Bu dinamikleri doğru yönde kullanarak lideri olduğunuz takımın amaçlarını belirlemek ve performanslarını artırmakta size yardımcı olacağını düşündüğümüz birkaç strateji belirledik. Yanınızda çalışan kişinin rolünü belirleyin Yanınızda çalışan kişiden beklentilerinizi iyi belirlemeli ve onun bunları net bir şekilde algılamasını sağlamalısınız. İkiniz arasında yaşanacak herhangi bir yanlış anlaşılma iki tarafın da hem z...Devamını Oku »

Mükemmeliyetçi Bir Yönetici

Mükemmeliyetçi bir Yönetici

Mükemmeliyetçi bir Yönetici Mükemmeliyetçi bir Yönetici ile çalışmak zorunda kalmayan sekreter neredeyse yok gibidir. Günümüzün hızla büyüyen şirketlerinde yöneticilerin terfi ve yer değiştirmelerinin artması, zorluğu, yönetici-sekreter uyumu sorunu olarak ortaya çıkarıyor. Bunu aşmak için belirli bir reçete yok ancak bazı ipuçları yarar sağlayabilir. Her sekreterin anı defterinde, en az bir Mükemmeliyetçi bir yöneticiye rastlamak kaçınılmaz. Günümüzün ekonomik ortamında yaşanan değişim...Devamını Oku »

İş Görüşmelerinde Neler Yapmalıyım?

İş Görüşmelerinde Neler Yapmalıyım?

İş Görüşmelerinde Neler Yapmalıyım? Kendinizden biraz bahsedir misiniz? "Kendinizden bahsedin" demek her şeyinizi anlatın demek değildir. Bu soru sonu belli olmayan test sorusudur, eğer hazırlıklı değilseniz ne diyeceğinizi ne kadar uzun konuşacağınızı özellikle mülakatın yeni başladığını bilemezsiniz. Görüşmeciler bu soruyu sadece hakkınızda bilgi almak amacı olmayıp aynı zamanda davranışınız, sitiliniz, iletişim yeteneğiniz ve kontrolünüzü ölçmeye yöneliktir. Bu soruya çocukluğunuz, okullar, hobiler, sevdikleriniz, sevmedikleriniz veya önceki iş hayatınızın detaylarını anlatmakla başlamayın, bunun yerine size ait güncel bilgi ve meslek hayatınız ile ilgili...Devamını Oku »

Başarılı Bir Toplantı Nasıl Yapılır?

Başarılı Bir Toplantı Nasıl Yapılır?

Başarılı Bir Toplantı Nasıl Yapılır? Toplantı Nedir? Kişileri yönetmek, makinaları araç-gereçleri yönetmekten daha zordur. Yönetici insanları iyi tanıyabilirse onları ve kendisini kolayca yönetebilir. İnsanlar arsındaki farklılıklarla insanlar buz dağına benzerler. Aralarında tek fark vardır. Buzdağlarının yedide biri su yüzündedir, insanların yediyüzde biri. Bu yüzden insanı anlamak çok zordur. Duygular İnsanlar toplantılarda da insanların düşüncelerinden duygularının akışına göre davranırlar. Karşıdakini nasıl hissediyorsak ona göre davranırız. Davranma bazen yapıcı bazen de kırıcı olabilir. Duyguların önemsenmediği toplantılar kırıcı olur. Toplantılar, insanlar ...Devamını Oku »

Kazanacak Kişiyi Bulmak

Kazanacak Kişiyi Bulmak

Kazanacak Kişiyi Bulmak Yöneticilik alanında nesnel yargı ve ölçülerin kesinlikle olanaksız olduğu tek yer, adam seçimidir; yapılacak iş için doğru adamı bulmaktır. General Electrc'in Basit Stratejileri 1. Kazanacak düzeyde ulaşacağınızda8n kesinlikle emin değilseniz zarar eden bir işte direnmeyin. 2. Her zaman, kazanacağı açık seçik belli olan işlere yönelin. 3. İnsanları sahip oldukları niteliklere göre değil, onlara yaptırmak istediğiniz işlere göre seçin. 4. İçinizden gelen sese kulak tıkamayın, ama o sesin yeterli olduğuna da inanmayın. 5. Çeşitli seçenekler arasında karar vermeden önce bu...Devamını Oku »

1 2 3 4
Yukarı Çık